Current CLC Candidate Endorsements (2021)

The Hudson Valley Area Labor Federation's Central Labor Councils have endorsed the following candidates for the 2021 election cycle:

Dutchess County CLC 2021 Endorsements

The Dutchess County Central Labor Council has endorsed the following candidates for the 2021 election cycle:

Robin Lois --- Dutchess County Comptroller
Rachel Saunders --- Dutchess County Family Court Judge
Dan Degan --- Dutchess County Legislature District 2
Pamela Kingsley --- Dutchess County Legislature District 5
Rebecca Edwards --- Dutchess County Legislature District 6
Craig Brendli --- Dutchess County Legislature District 8
Brennan Kearney --- Dutchess County Legislature District 11
John Bohuniek --- Dutchess County Legislature District 15
Yvette Valdes Smith --- Dutchess County Legislature District 16
Donald Przytula --- Dutchess County Legislature District 17
Nick Page --- Dutchess County Legislature District 18
Eric Eckley --- Dutchess County Legislature District 21
Barbara Walsh --- Dutchess County Legislature District 22
Barbara Pallazzo --- Town of Poughkeepsie Supervisor
Robin Licari --- Town of Wappinger Supervisor
Gregory Johnston --- City of Beacon Court
Dan Aymar-Blair --- City of Beacon Council
Sarah Salem --- City of Poughkeepsie Council
Lisa Rubenstein --- Town of Rhinebeck Justice
Heather O’Dell --- Town of Wappinger Council Ward 2
Kathleen Dailey --- Town of Wappinger Council Ward 4

PDF icon dutchess_clc_end21_complete.docx_1.pdf

Hudson-Catskill CLC 2021 Endorsements

The Hudson-Catskill Central Labor Council has endorsed the following candidates for the 2021 election cycle:

Anthony Grice --- Orange County Clerk
Kevindaryán Luján --- Orange County Legislature District 4
Genesis Ramos --- Orange County Legislature District 6
Fran Fox-Pizzonia --- Orange County Legislature District 9
Susan Bahren --- Orange County Legislature District 10
Ryan Mayo --- Orange County Legislature District 11
Matthew Rettig --- Orange County Legislature District 12
Neil Fernandez --- Orange County Legislature District 15
Pearl Johnson --- Orange County Legislature District 16
Gail Jeter --- Orange County Legislature District 18
Michael Paduch --- Orange County Legislature District 19
Steven Vegliante --- Town of Fallsburg Supervisor
Frank DenDanto --- Town of Wallkill Supervisor
Barbara Falgoust Mennite --- Town of Highlands Justice
Gail Fletcher --- Town of New Windsor Collector of Taxes
Sparrow Tobin --- City of Middletown Council
Giselle Martinez --- City of Newburgh Council
Samantha Rappa-Giovagnoli --- Town of Blooming Grove Council
Michael Bensimon --- Town of Fallsburg Council
Miranda Behan --- Town of Fallsburg Council
Karina Tipton --- Town of Montgomery Council
Sylvie Rainaldi --- Town of Montgomery Council
Donette Smith --- Town of Newburgh Council
Terri Blancato-Horton --- Town of Newburgh Council
Joseph Ammons --- Town of New Windsor Council
Michele Marte-Indzonka --- Town of New Windsor Council
Melinda Meddaugh --- Town of Thompson Council
Allan McClain Jr. --- Town of Wallkill Council
Neil Meyer --- Town of Wallkill Council
Greg Galluccio --- Town of Warwick Council

PDF icon hc_clc_end_orange_21_complete_orange_susllivan.docx_1_1.pdf

Rockland County CLC 2021 Endorsements

TBA

Upper Hudson CLC 2021 Endorsements

The Upper Hudson Central Labor Council has endorsed the following candidates for the 2021 election cycle:

Michael Chameides --- Columbia County Supervisor
Don Krapf --- Columbia County Sheriff
Jackie Salvatore --- Columbia County Undersheriff
March Gallagher --- Ulster County Comptroller
Doreen Davis --- Greene County Legislature District 1
Jeff Friedman --- Greene County Legislature District 1
Neva Wartell --- Greene County Legislature District 1
Brenna Rustick --- Greene County Legislature District 9
Aaron Levine --- Ulster County Legislature District 1
John Schoonmaker --- Ulster County Legislature District 2
Brian Cahill --- Ulster County Legislature District 4
Abe Uchitelle --- Ulster County Legislature District 5
David Donaldson --- Ulster County Legislature District 6
Laura Petit --- Ulster County Legislature District 8
Marisa McClinton --- Ulster County Legislature District 12
Tracey Bartels --- Ulster County Legislature District 16
Manna Jo Greene --- Ulster County Legislature District 19
Kathy Nolan --- Ulster County Legislature District 22
Jonathan Heppner --- Ulster County Legislature District 23
Barbara Hill --- City of Kingston Council Ward 1
Reynolds Scott-Childress --- City of Kingston Council Ward 3
Lee Jamison --- Town of Stuyvesant Supervisor
William Pape --- Town of Rosendale Justice
Brenda Shufelt --- Town of Claverack Council
Catherine Quick --- Town of Esopus Council
Michael Boms --- Town of Hurley Council
Angel Molina --- Town of Shandaken Council
Robert Drake --- Town of Shandaken Council

PDF icon uh_clc_end21_complete.docx_1.pdf

Please join us in supporting these labor-friendly candidates in our area!

Note: Credits to Wikipedia for county seals used in image